شاهنامه بخوانیم | معرفی شاهنامه فردوسی | شاهنامه چیست | جریان کتاب
ارتباط سریع و آسان در واتساپ
کتاب شاهنامه

شاهنامه بخوانیم

صحبت در مورد کتاب عظیمی چون شاهنامه در یک مقاله کوتاه حق مطلب را ادا نمی کند. اما به طور اجمالی میخواهیم بررسی کنیم که شاهنامه چگونه اثری است و چرا شاهنامه بخوانیم؟

شاهنامه چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبیات که باعث افتخار ما ایرانیان در عرصه فرهنگ و ادب می‌باشد، کتاب شاهنامه است که توسط فردوسی بزرگ به نگارش درآمده. این اثر را قرآن عجم نام نهاده‌اند.

فردوسی در نگارش این اثر از شاهنامه منثور ابومنصوری بهره برده است. این کتاب هم‌اکنون جزو بزرگ‌ترین کتاب‌های زبان فارسی بوده و به همۀ زبان‌های زنده دنیا بازگردانی شده است.

این حماسۀ منظوم حاصل تلاش و همت سی‌سالۀ فردوسی بزرگ است. فردوسی در این شاهکار ادبی افسانه و تاریخ ایران از آغاز تا حمله اعراب به ایران را در سده هفتم میلادی به نظم درآورده است.

شاهنامه متشکل از پنجاه هزار بیت است و از سه بخش اسطوره، پهلوانی و تاریخی تشکیل شده است. شاهنامه حاوی داستان های معروفی چون: رستم و سهراب، رستم و اسفندیار، زال و رودابه و سیاووش و سودابه و… است.
بعضی از این داستان ها مانند رستم و سهراب از داستان‌های برتر ادبیات جهان به شمار می‌رود.

اهمیت شاهنامه

برای اینکه بدانیم چرا شاهنامه بخوانیم باید اول اهمیت این کتاب را بدانیم. در اهمیت شاهنامه همین بس که در زمانی که زبان دانش و ادبیات در ایران عربی و زبان فارسی دچار آشفتگی و ازهم‌گیسختگی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه زبان فارسی را زنده نگه داشت.

اثری چون شاهنامه نفوذ و تاثیر زیادی ّر جهت‌گیری فرهنگ فارسی و زبان فارسی بعد از خود داشت و انعکاس‌های عظیمی در ادبیات جهان به وجود آورد.
به گونه‌ای که شاهنامه فردوسی مرجع بسیاری از آثار بعد از خود شد و بزرگانی چون گوته و ویکتور هوگو از این اثر شکوهمند به نیکی یاد کرده‌اند.

این مطلب را هم بخوانید  بهبود مهارت مطالعه به سبک جیم کوییک

چرا شاهنامه بخوانیم

شاهنامه فردوسی اثری بی‌همتا و برجسته است که خواندن و شناخت  آن بر هر ایرانی واجب است. حالا اینکه چرا باید شاهنامه بخوانیم دلایل زیادی دارد که به چند دلیل آن در ادامه اشاره می‌کنیم:

  1. شاهنامه را می‌توان یک اثر اسطوره ای دانست و اسطوره هر کشور نمادی از روح جمعی و باورهای یک ملت است.
  2. در این اثر فردوسی در قالب داستان و افسانه به ارزش های انسانی و مسائل اخلاقی پرداخته است.
  3. شاهنامه تاثیر شگرف و عمیقی بر زبان دری فارسی داشته است.
  4. از دیگر ویژگی های شاهنامه می توان به ارزش منحصربه‌فرد ادبی و بلاغت زبانی اشاره کرد.
  5. این اثر از جنبه هنری سرشار از بلاغت است و دارای هنر بی‌نظیر روایت‌پردازی است.

امیدوارم خواندن مقاله فوق توانسته باشد اطلاعات مختصری در مورد این اثر شگرف زبان فارسی”شاهنامه” داشته باشد. و باعث آشنایی شما با این کتاب منظوم  شده باشد و کمکی کند به اینکه که بدانیم چرا باید شاهنامه بخوانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.