کتاب و کتابخوانی

قبل از خواندن این مقاله به سمت کتاب و کتابخوانی نروید

کتاب و کتابخوانی از آن کلمه های مهمی هستند که از زمان های قدیم تا کنون در مورد آن ها شنیده اید، اما باید بدانید که هر کسی با کتاب و صفت کتابخوانی مانوس باشد، فرد موفقیت و بزرگی خواهد شد. شما باید همیشه وقتی را برای مطالعه کتاب و بهبود صفت کتابخوانی در خود داشته باشید. نکاتی در این زمینه وجود دارد که باید در مورد آن ها اطلاعات کافی و خوبی داشته باشید تا بتوانید با کتاب و کتابخوانی مانوس شوید. با این مقاله از فروشگاه اینترنتی کتاب جریان کتاب همراه باشید تا در این زمینه توصیه ها و نکات مهمی را به شما ارائه دهیم که شاید از آن ها بی خبر باشید.

چه عواملی مانع مانوس شدن ما با کتاب و کتابخوانی می‌شوند؟

کتاب و کتابخوانی
Books and Reading

دانستن جواب این سوال باعث می شود که شما بتوانید، علت‌ها را پیدا و آن ها را رفع کنید. در این زمینه موارد زیر طبق گزارشات و تحقیقات جزو شایع ترین مواردی هستند که باعث این موضوع می‌شوند:

  • سرعت مطالعه بسیار کند
  • عدم داشتن تمرکز در هنگام مطالعه
  • خسته کننده بودن مطالعه و کتابخوانی
  • متن‌های طولانی ما را اذیت می‌کنند
  • عدم عادت به اتمام رساندن کارها از جمله کتاب ها
  • کتاب ها را خودمان انتخاب نکرده ایم و دیگران خواندن آن‌ها را به ما تحمیل کرده‌اند
  • تصمیم گرفته‌اید که با کتاب و کتابخوانی همراه شوید، اما کتاب مناسبی در حال حاضر ندارید!

موارد بالا جزو مهم ترین علت هایی بودند که باعث دوری ما از کتاب و کتابخوانی می‌شوند، اما راه حل چیست؟ در ادامه برای مهم ترین این موارد نکاتی را برای شما بیان کرده ایم که می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

سرعت مطالعه پایین به‌اندازه تندخوانی سریع می تواند مشکل باشد

مطالعه کتاب
study book

اگر سرعت شما در مطالعه کتاب پایین است، لطفا این فکر را نکنید که اگر تندخوان بودید، حتما با کتاب و کتابخوانی مانوس بودید! این یک فکر کاملا اشتباه است که باید آن را فراموش کنید! توانایی تندخوانی همیشه یک مزیت محسوب نمی شود! کلاس های تندخوانی زیادی هستند که در سراسر جهان در حال برگزاری هستند، اما این کلاس ها همیشه مزیت های لازم را ایجاد نمی کنند و گاهی باعث می شوند که افراد بدون یادگیری فقط مطالعه کنند!

این مطلب را هم بخوانید
کتاب صبحگاهان در جنین (زخم داوود)

سعی کنید بجای بهبود سرعت خود در مطالعه که با خواندن کتاب های بیشتر خود به خود حل می شود، با بهبود مهارت یادگیری خود مشکل را حل کنید. شما اگر بتوانید مهارت یادگیری خود را افزایش دهید، قادر خواهید بود که خیلی بهتر و راحت تر به موفقیت هایی که می خواهید برسید!
سعی نکنید که کتاب های خود را همیشه تمام کنید

کمال گرایی اشتباهی است که ما انسان ها عمدتا آن را برای بارهای مختلف انجام می دهیم! آن را فراموش کنید و دیگر کمال گرا نباشید. شما لازم نیست که همیشه کمال گرا باشید. گاهی اوقات می توانید کتاب های خود را نصفه کاره رها کنید و دیگر به این موضوع که کتاب را تمام نکرده ام، فکر نکنید.

خواندن کتاب ها مخصوصا کتاب های داستان سلیقه ای است! ممکن است شما از داستان، لحن نویسنده، حادثه های درون کتاب و یا و … خوشتان نیاید! بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در این مواقع کتاب را ببیندید و مطالعه ی آن را متوقف کنید. مطمئن باشید که نیاز نیست، همیشه کتابی که خواندن آن را آغاز کرده اید را تموم کنید.

تمرکز را باید خودتان در هنگام مطالعه ایجاد کنید

اگر می خواهید که با کتاب و کتابخوانی مانوس باشید، لازم است که حتما تمرکز خود را در هنگام مطالعه بالا ببرید. برای این کار لازم است که حتما در این زمینه مواردی را رعایت کنید که شاید دوری از وسایل حواس پرت کن مانند موبایل و شبکه های اجتماعی و مطالعه در یک مکان ثابت و از قبل در نظر گرفته شده بسیار مهم و حیاتی باشد.

فضاهای مینیمال در اکثر مواقع برای یادگیری شما مضر هستند

کتاب
books

شاید می پرسید که فضای مینیمال چسیت؟ فضایی که در آن متن های کوتاه و عامیانه زیادی وجود دارد که برای باورها و ذهن شما بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید، مضر هستند. باید تا می توانید از شبکه های اجتماعی، فیس بوک، توئیتر، اینستاگرام و … دور باشید تا بتوانید خود و مهارت هایتان را رشد دهید.

این مطلب را هم بخوانید
معرفی بهترین کتاب های روانشناسی و موفقیت

در این زمینه کتاب و کتابخوانی می تواند یک جایگزین باشد. همچنین توصیه می کنیم که برای بهبود حوصله و علاقه خود به مطالعه مدتی از این شبکه های اجتماعی دور باشید و آن ها را فراموش کنید.

در مورد کتاب و کتابخوانی با دیگران صحبت کنید

منظور ما این است که بروید و بگویید که چقدر کتاب و کتابخوانی مهم است و باید مطالعه کنند! بلکه منظور ما این است که می توانید به دیگران بگویید که چه کتاب هایی خوانده اید؟ چه نویسندگی را دوست دارید؟ و یا چه مواردی را از کتاب هایی که خوانده اید، یاد  گرفته اید. این کار در کنار بهبود مهارت یادگیری در شما باعث می شود که متوجه شوید تا چه میزان کتاب ها برای شما مفید بوده اند.

توصیه می کنیم که برای افزایش علاقه به کتاب و کتابخوانی هم که شده از این روش استفاده کنید و با دوستان، خانواده، همکاران و … در این رابطه صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند. افرادی هستند که می توانند با حرف های شما حتی نیز به مطالعه علاقه مند شوند. پس این کار را حتما انجام دهید.

فهرستی از کتاب های خوب همیشه همراه خود داشته باشید

همیشه سعی کنید که با خود فهرستی از کتاب ها را همراه داشته باشید که در آن ها بهترین کتاب ها معرفی شده اند تا در هنگامی که فرصت مطالعه و یا خرید کتاب داشتید، دست خالی نباشید و بتوانید آن کار را انجام دهید. به نظر شما داشتن یک فهرست کتاب تا چه میزان می تواند مفید باشد؟

شما هم در بخش نظرات می توانید تجربیات، سوالات و حرف های خود را در زمینه کتاب و کتابخوانی با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 13 =