نویسندگی

نکاتی برای نویسندگی بهتر

دلمشغولی و نگرانی عمده افراد علاقمند به نویسندگی و یادگیری نویسندگی شناخت راه هایی است که با به کارگیری آن ها تبدیل به یک نویسنده مشهور شوند. این امر درست است که بعضی از نویسندگان دارای استعدادی ذاتی بوده اما فرد می تواند به کار گیری چند راهکار می توانند قابلیت نویسندگی را در خود پرورش داده و یک نویسنده مشهور وصاحب نام شود. در این مبحث سعی میکنیم نکاتی ارائه کنیم که فرد با مطالعه آن بتواند نوشته هایی جذاب خلق کند. شما می توانید برای خرید اینترنتی کتاب در هر زمینه ای از فروشگاه اینترنتی جریان کتاب دیدن کنید.

به خواب ها و رویاهایتان توجه کنید

زمانی که از خواب بیدار می شوید به آنچه در خواب هایتان رخ داد فکر کنید و بروی کاغذ بیاورد و رویاهایتان را بنویسید. آنچه که مسلم است گاهاً بعضی از شاهکار ها در امر نوشتن از دل همین رویاها و خواب ها بر می آید.

خواندن کتاب های متعدد در زمینه های مختلف

این راهکار می تواند به نویسنده این امکان را بدهد که علیرغم نداشتن استعدادی ذاتی در نویسندگی با فکر باز و ایجاد خلاقیت در نوشته های خود اثر ادبی جذابی را خلق نماید. همانطور که نویسنده مشهوری همچون جی کی رولینگ قبل از خلق هری پاتر برای سال های متمادی وقت خویش را صرف مطالعه ادبیات به طور مستمر کرده است.

یادداشت های روزانه امری شگفت آور در نویسندگی است

از جمله تمرین های عملی که می توان برای نویسندگی به کار برد یادداشت های روزانه است. اگر شروع به نوشتن اتفاقات اطرافمان کنیم می توانیم برای تبدیل شدن به نویسنده ای حرفه ایی گامی موثر برداریم. تولستوی در نوشته های خود بارها بیان می دارد نوشته هایی که در مورد خود نوشته است موجب شده تا اعتماد به نفس کافی برای نویسندگی را بدست آورد. در زمان یاداشت نویسی باید به این نکته توجه نمود که اتفاقات را با آنچه تجربه و احساس کرده اید بیان کنید از صحبت در مورد احساسات خویش هراسی نداشته باشید.

یادداشت برداری روزانه
یادداشت برداری روزانه یکی از مهم ترین راه ها برای نویسندگی بهتر است

بر چگونگی به اجرا درآوردن ایده های خود تمرکز کنید

ایجاد خلاقیت در شیوه به اجرا درآوردن ایده بسیار مهم ‌تر خود ایده می باشد. حتی با داشتن ایده های قدیمی نیزمی تواند در صورت به کارگیری خلاقیت اثری بدیع را خلق کرد. حتی چندین نویسنده می توانند از یک ایده مشترک به شیوه متفاوتی اثر ادبی خلق کنند. بهتر است به مطالعه بیشتری درباره نوشته های دیگر افراد سبب آشنایی با انواع روش های بیانی بیان و استفاده از کلمات و کسب تجربه بیشتر و ساخت ایده جدید برای خلاقیت
می شود.

نوشته های مورد علاقه خود را رونویسی کنید

یکی از جمله راه هایی که شما را در رسیدن به محبوبیت و جذابیت در نوشتن کمک می کند این است که نوشته مورد علاقه خود را رونویسی کنید این امر سبب آشنایی بیشتر با اصول و روش ها و شیوه های نوشتن می شود. این کار هم چنین سبب بالا رفتن دایره لغات و افزایش قدرت نویسندگی و تمرین بیشتر برای نویسندگی می شود.

دایره واژگانتان را افزایش دهید

بالا بردن دایره لغات در نویسندگی امری ضروری است چرا که باعث می شود با دانستن لغات بیشتر بهتر به دیگران در فهمیدن مفهوم جملات کمک کرد در نتیجه اعتماد به نفس هم افزایش می یابد و تسلط بیشتر در کلام هم می شود. بهترین روش برای بالا بردن لغات این است که حین خواندن مطالب و نوشته های دیگران لغات جدید آن را یادداشت کنیم.

پایه ای بودن نوشته های اولیه برای نوشته اصلی

اغلب نویسندگان بر این عقیده اند که هیچ گاه نوشته های اولیه در مورد یک موضوع نمی تواند بدون نقص و مشکل باشد. نکته قابل توجه در حین نوشتن اولیه بهتر است که هر آنچه به ذهن فرد خطور می کند را یادداشت کرده و به نواقص موجود در متن توجهی نداشته باشد تا زمانی تمام چیزهایی را که قصد بیان آن در مورد آن موضوع یا ایده دارد به پایان برسد. اگر این کار صورت نگیرد و فرد از همان ابتدا شروع به رفع مشکلات و عیب های نوشته کند ممکن در میانه راه نا امید و یا اینکه نوشته چیزی نباشد که فرد خواهان آن است. این امر هم چنین به کاهش اضطراب حین نوشتن نیز کمک می کند. عمل به این توصیه تا حد زیادی ترس شما را برای نوشتن از بین می برد.

عدد گذاشتن برای پاراگراف ها

اگر در نویسندگی اعدادی برای هر جمله قرار دهیم باعث ایجاد انگزیشی مضاعف برای نوشتن به حساب آید.

استفاده از تیترهای جذاب

در نویسندگی، تیترهای جذاب باعث ایجاد جذابیت بیشتر برای خوانندگان و تاثیرگذاری بیشتر می شود. از تمرین هایی که میتواند به نوشتن بهتر تیتر کمک کند این است که عناوین و تیترهای زیادی برای یک مطلب داشته باشیم تا این امکان برای ما فراهم باشد که بتوان بهترین تیتر را انتخاب نماییم.

استفاده از ابزارهای مناسب

در میان تمامی ابزار آلات بهتر است و از کاغذ و کامپیوترها در نویسندگی استفاده شود. البته استفاده از کامپیوتر راحت ‌تر است چرا که امکانات فراوانی در دسترس نویسنده قرار می دهد مثلا میتوان بدون نیاز به نوشتن مجدد برخی پراگراف ها را جا به جا کرد و یا اینکه هرچند بار که خواستیم از نوشته ها چاپ کنیم.

در نوشتن از به کارگیری جزئیات غافل نشویم

جزئی ‌نویسی بیانگر چگونگی نگاه نویسنده به محیط اطراف خود است. نوشتن ما را وادار می کند برای بیان کردن آن ها دایره لغت بالایی داشته باشیم. نکته اساسی باید جزئی ‌نویسی را با گزاف‌ گویی اشتباه نگیریم چرا که گزاف‌ گویی کاری بیهوده است و سبب انحراف از موضوع اصلی و خستگی مخاطب در حین خواندن مطلب شود. برای مثال کتاب عصرهای کریسکان در این مورد نمونه خوبی است که می توانید به آن مراجعه کنید. برای خرید کتاب عصرهای کریسکان کلیک کنید.

نویسندگی همچون نوعی بازی بدانیم

اگر بخواهیم به نویسندگی دیدی با عنوان نوعی انجام تکلیف داشته باشیم، نویسندگی را تبدیل به کاری سخت و همرا با مشقت باشد. باید طرز دید خود را در مورد نویسندگی تغییر دهیم و آن را این گونه تصور کرد که در حال انجام نوعی بازی هستیم.
نوشتن را می توان نوعی بازی با کلمات تصور کرد. این نوع از نگرش باعث ایجاد انگیزش برای صرف وقت بیشتر برای نویسندگی می شود.

در امر نوشتن افراط را پیشه کنید

زیاده روی و افراط در نوشتن سبب تمرین بیشتر در نوشتن می شود و ما می توان در نقطه از منزل خود هستیم حتی زمان حمام کردن نیز نوشتن فراموش نشود.

افراط در نویسندگی
زیاد نوشتن و افراد در نویسندگی به بهتر نوشتن کمک می کند

یادگیری شیوه های رمان و داستان کوتاه آغاز کنید

نوشتن داستان های کوتاه و رمان های با حجم کم می تواند تمرینی پایه‌ ای برای رمان بلند و داستان های چند جلدی می شود.

گوش کردن به موسیقی

گوش کردن به موسیقی بدون کلام باعث پرورش افکار و تفکر درمورد رویاها می شود و باعث برانگیخته شدن احساسات می شود. میتوان در هنگام گوش دادن به آهنگ دفتری در کنار خود داشت و آنچه به ذهنتان خطور می کند را بنویسید. گاهی این نوشته ها باعث ایجاد ایده های زیادی برای نوشتن باشد.

یادداشت برداری در مکان های عمومی

توجه دقیق و ژرف به محیط اطراف به خصوص در مکان های عمومی این امکان را برای گرفتن ایده و سوژه های تازه می شود.

مسافرت زیاد به تقویت نویسندگی شما کمک می کند

مسافرت زیاد سبب آشنایی با فرهنگ ها شیوه هایی متفاوت از سبک زندگی می شود. مسافرت به ما در خاق ایده های جدید برای نوشتن نیز کمک می کند. از جمله نوشته که متاثر از مسافرت های بسیار است می توان به سفرنامه های بزرگان اهل قلم اشاره نمود.

به انتقادات خوانندگان مطالب خویش توجه کنید

افراد سلیقه ها علایق متفاوتی در نوشتن وجود دارد که گاه سبب نقدهایی می شود که خوانندگان مطالب شما از آنچه نوشته ‌اید می شود. هنگامی که نوشته های شما مورد انتقاد قرار می گیرد اجازه ایجاد رعب و هراس را به خود ندهید بلکه تمامی انتقادها را خوانده و از آنها برای بهبود عملکردتان در امر نوشتن مطالب بهتر بهره بگیرید.

در نوشتن مقلد نباشید

تقلید کردن در نوشتن از دیگران مانع از رشد وشکوفایی شما میشود. شخص مقلد نه تنها نویسنده‌ای حرفه‌ای نمی شود بلکه جایگاه منحصر به خویش را در نوشتن هم از دست می دهد و کم کم ذهن خلاق خویش را خاموش کرده و مانع ایجاد خلاقیت در نوشته های خویش می شود.

اطلاعات بیشتری در مورد دستور زبان کسب کنید

شناخت بیشتر و کسب اطلاع او قواعد و دستورهای زبان یکی از جمله مهم ‌ترین مولفه ها در امر نویسندگی است چرا که سبب بهبود و تقویت مهارت‌ های فرد در امر نوشتن می ‌شود. می توان بیان کرد که استفاده از دستور زبان درست جزء جدایی ناپذیر در امر نوشتن است.
مخاطبان خویش را بشناسید.
یکی از نکاتی که همواره برای نوشتن باید مورد توجه قرار گیرد داشتن شناختی کلی از مخاطبان است چرا منجر می شود سعی کنیم نوشته هایمان بیشتر به گونه ای باشد که مورد توجه مخاطبان خاص خویش قرار گیرد.

همواره به دنبال سوژه باشید

اتفاقات موجود در زندگی می تواند سوژ هایی مطلوب برای نوشتن باشد. زندگی اطرافیانمان می تواند سوژهایی مطلوب برای نوشتن باشد که با افزودن کمی خلاقیت در آن تبدیل به نوشته هایی منحصر بفرد و یا حتی رمان هایی چند جلدی شود.
همه نکاتی که در بالا ذکر شد می تواند به بهتر شدن شما در شیوه نوشتن کمک شایانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 3 =