چگونه کودکان را به خواندن کتاب علاقه مند کنیم

چگونه کودکان را به خواندن کتاب علاقه مند کنیم؟

دعوت کردن کودک به خواندن کتاب چندان هم ساده نمی باشد. اگر خودتان اهل مطالعه نباشید و از تکنیک های ساده ای که به کتاب خوان شدن کودک شما کمک می کنند آگاه نباشید، رسیدن به چنین آرزویی یا ممکن نمی‌شود یا انرژی و وقت زیادی از شما می‌گیرد. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا تکنیک هایی که به واسطه اعمال آن ها می توانید کودک خود را به خواندن کتاب دعوت کنید را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

۱.اهمیت خواندن کتاب در کودکان

۲.چگونه کودکانمان را به خواندن کتاب دعوت کنیم؟

۳.سخن پایانی

اهمیت خواندن کتاب در کودکان

لذت خواندن کتاب
The pleasure of reading books

خواندن کتاب یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید فرزندانتان را به آن تشویق کنید. کتاب خواندن علاوه بر اینکه رابطه مستقیمی با موفقیت فرزندانتان در آینده خواهد داشت سرگرم کننده نیز می باشد و دایره لغات آن ها را افزایش می دهد. کتاب منبعی مورد اعتماد برای آموختن باید ها و نباید های زندگی به کودک می باشد. کتاب خوانی در کودکان مزایای فراوانی به همراه دارد که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشند.

 • بهبود تمرکز با کتاب خواندن

مطالعه کتاب نیاز به تمرکز دارد که مهارتی ضروری برای فرزند می باشد، حتی برای کودکان نوپا که نمی‌توانند برای مدتی در جای خود ساکن بمانند. مطالعه پیوسته کتاب، کودکان را در دست یافتن به آرامش ذهن کمک می کند و آن ها را آماده می سازد تا بدن خود را جهت تمرکز بر یک کار در دوره ی زمانی مشخصی تمرین دهند. با ایجاد فضا برای مطالعه کودکان و درک آن ها و همچنین از بین بردن حواس پرتی ها می توان توجه شان را جلب نمود و توانایی تمرکزشان را در طول زمان افزایش داد.

 • افزایش همدلی

کودکان به دلیل تعداد محدود تجربیاتی که با آن برخورد داشته اند و براساس شرایطی که در آن رشد کرده اند درک کمی از جهان اطرافشان دارند. خواندن کتاب‌ هایی در مورد افرادی که طیف وسیعی از تجربیات را داشته‌اند، به کودکان این اجازه را می‌دهد که نه تنها تنوع را درک کنند، بلکه بتوانند خود را جای فرد دیگر بگذارند. انجام این کار به آن‌ ها کمک می‌کند تا با افرادی که وجه اشتراک کمی با آن‌ ها دارند همدردی کنند که باعث توسعه شخصیتشان می‌شود.

 • تمرین دادن مغز

خواندن نیاز به قدرت بیشتری نسبت به تماشای تلویزیون دارد. هنگامی که فرزندان در حال مطالعه کتاب هستند، از بخشی از مغز خود استفاده می‌کنند که با ادغام چند حس، بین کلمات و تفکر بصری ارتباط برقرار می‌کند. برای کودکانی که تازه مطالعه کتاب را آغاز نموده اند، تصاویر می‌توانند ابزار مفیدی برای کمک به آن‌ ها در درک بهتر داستان باشند و کودکانی که مدتی است کتاب مطالعه می کنند، از مغز خود در هنگام جمع‌ آوری سرنخ‌ های متنی جهت تشخیص کلمات و یا عبارات ناآشنا استفاده می کنند. خواندن کتاب همچنین کودکان را به ایجاد ارتباط بین کتاب و زندگی واقعی و تشکیل نظرات در مورد داستان تحریک می‌کند.

 • کتاب خواندن بهترین سرگرمی

سرگرمی با خواندن کتاب
Fun reading books

در حال حاضر استفاده از گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ها در بین اکثر کودکان امری رایج می باشد. اما استفاده طولانی مدت از چنین دستگاه‌ هایی می‌تواند بر سلامت مغز تاثیر مخربی بر جای بگذارد. کارشناسان به والدین توصیه می‌کنند کتاب‌ های کودکان را به صورت تصویری و صوتی در دستگاه‌ های هوشمند نمایش ندهند، بلکه از کتاب‌ های موجود در بازار بهره ببرند.

 • رشد مغزی و عاطفی کودک کتاب خوان

خواندن کتاب می‌تواند سبب رشد مغزی و عاطفی کودکان شود. علاوه بر تعامل مثبت بین پدر و مادر، کودک را در دست یابی به زندگی سالم کمک می کند و همچنین می تواند راه مطمئنی جهت پی ریزی پایه های مثبت و مستحکم زندگی فرزندتان در آینده باشد. مطالعه کتاب ذهن و احساس کودک را درگیر می‌کند و به شکل‌گیری آن نظم می‌دهد.

 • افزایش خلاقیت و قوه تخیل با کتاب خواندن

یکی از مزایای عالی کتاب خوان شدن کودکان رشد قوه تخیل آن ها می باشد. هنگامی که در یک کتاب نقش‌ ها را درک می کنند و یا تصور می کنند که کاراکترها چه شکلی هستند و چه‌کارهایی انجام می دهند قوه تخیلشان در روند داستان همراهی می کند. مشاهده هیجان در چشم کودک در زمانی که آن‌ ها می‌دانند چه چیزی در صفحه بعدی قرار دارد یا اینکه حدس می زنند در صفحه بعد چه اتفاقی خواهد افتاد، یکی از شگفت‌ انگیزترین چیزهایی می باشد که تجربه می‌کنید. علاوه بر مطالعه کتاب برای کودکان خود گاهی به او اجازه دهید که با استفاده از تخیل خود داستان ساخته و آن را برای شما تعریف کند تا قوه تخیل او بهتر شود.

 • توسعه مهارت های واژگان و زبان

ما به طور روزانه با فرزندان خود صحبت می کنیم اما واژگان و موضوعاتی که در معرض آن ها قررار دارند محدود و اغلب تکراری هستند. کتاب خواندن علاوه بر کمک کردن به افزایش واژگان کودکان، آن‌ها را با انواع مختلف ساختار جمله، سبک نوشتن و شیوه بیان آشنا می‌کند و تاثیر مثبتی بر مهارت های نوشتاری و ارتباطات آن ها نیز خواهد داشت.

 • افزایش علاقه به دانش و یادگیری

هنگام مطالعه کتاب، فرزندان شما با موضوعات مختلف، فرهنگ‌ها و ایده‌های جدید آشنا می شوند. آن‌ ها همچنین متوجه می شوند دانش های فراوانی برای یادگیری وجود دارد و به کشف موضوعی که علاقه شان را جذب می کند، می پردازند. در اکثر موارد، آن‌ ها به اندازه ای از محتوای کتاب لذت می برند که حتی متوجه نمی شوند در حال به دست آوردن اطلاعات زیادی در مورد موضوعی خاص می باشند.

این مطلب را هم بخوانید
فواید مطالعه

چگونه کودکانمان را به خواندن کتاب دعوت کنیم؟

چگونه کودکانمان را به خواندن کتاب دعوت کنیم؟
Children reading books

یکی از مشکلاتی که امروزه پدر و مادرها با آن دست و پنجه نرم می کنند و نمی‌ دانند چگونه می‌ توانند آن را بین خود و فرزندانشان حل کنند، مشکل مطالعه کتاب می باشد. تلویزیون و بازی های رایانه‌ای‌ و انواع و اقسام فیلم ها و کارتون‌ ها جذابیتی برای اکثر کودکان باقی نمی‌گذارد که به سراغ کتاب بروند و کتاب خوان شوند. جهت اینکه بتوانید کودک خود را به کتاب علاقه مند کنید نیاز به انجام راه کارهایی می باشد که تعدادی از آن ها در ادامه بیان شده است.

 •  کتاب‌ های صوتی

جهت شروع بد نیست بدانید گوش دادن به کتاب‌ صوتی نیز کتابخوانی محسوب می‌شود. در هنگامی که فرزندتان به فردی گوش می‌دهد که با اعتماد‌به‌نفس در حال مطالعه کتابی برای او می باشد، بهتر می تواند شیوه روان صحبت کردن و طریقه کتابخوانی را یاد بگیرد.

 • اول کتاب، بعد فیلم

کتابی را انتخاب کنید که از روی آن فیلم ساخته شده باشد. پس از مطالعه کتاب، خانوادگی به تماشای اقتباس فیلم از روی کتاب بنشینید. جهت یادگیری بیشتر می‌توانید در حین لذت بردن از فیلم و ذرت بو داده، تفاوت های میان فیلم و کتاب را برای کودک بیان کنید و یا بعد از اتمام فیلم و روشن کردن چراغ های اتاق این کار را انجام دهید.

 • ماجراجویی در کتابخانه

کتابخانه
library

پیش از اینکه همراه با کودکتان به سراغ قفسه‌ های پر از کتاب در کتابخانه بروید، برنامه‌ های مفرح کتابخانه را مورد بررسی قرار دهید. با ثبت نام کودک خود در برنامه‌ های نقاشی، خمیر بازی یا… می توانید کتابخانه را در تصور کودکتان به محلی لذت بخش تبدیل کنید.

 • برپایی کلوپ کتاب خوانی

برای کلوپ کتابخوانی دو نفر هم کافی است. از کودکتان بخواهید دوستانش را دعوت کند یا فقط خودتان و او کار را آغاز کنید. برای شروع صحبت، تعدادی سوال آماده کنید. به عنوان مثال نظر کودکتان یا دوستانش را در مورد بهترین قسمت داستان بپرسید و از آها پیرامون راه حلی برای برطرف کردن مشکل شخصیت داستان سوال بپرسید.

 • محتوای کتاب را برای او اجرا کنید

اگر کودکتان تازه مطالعه را یاد گرفته، برخی از جملات کتاب را که برای شخصیت خاصی به کار رفته اند، با یک ماژیک شبرنگ مشخص کنید و از او بخواهید وقتی درحال بازی کردن نمایش براساس محتوای داستان هستید، بخش‌ های رنگی شده را با صدای خودش بخواند. بدین طریق علاوه بر مشارکت دادن او در مطالعه کتاب باعث می شوید لذت بیشتری از داستان ببرد.

 • کتاب بسازید

در هنگامی که کودکتان برایتان داستان تعریف می کند کافی است سه یا چهار خط خلاصه ای از داستان را در کاغذ بنویسید و پس از تمام شدن آن از او بخواهید نقاشی را که از نظرش با هربخش مرتبط است، در بالای آن بکشد. بدین صورت شما می توانید با کمک او کتاب مخصوصش را طراحی کنید و انگیزه اش را برای داستان پردازی بالا ببرید.

 • حق انتخاب دهید

پیش از آن که کتاب خواندن را شروع کنید، کودکتان را با دادن حق انتخاب به او درگیر ماجرا کنید. به عنوان مثال چند کتاب را از قفسه بیرون بیاورید و نظر او را در مورد کتابی که دوست دارد امشب برایش بخوانید و یا خودش مطالعه کند بپرسید.

 • کلمه‌یابی کنید

زمانی که کودک خردسال شما تنها تعدادی از حروف الفبا را یاد می گیرد، وقت آن رسیده که بازی کلمه‌ یابی را شروع کنید به عنوان مثال اگر کودکتان حرف ر که نامش با آن شروع می شود را یاد گرفته، یکی از کتاب‌ هایش را‌ بردارید و هنگامی که در کنارش نشسته‌ اید، از او بخواهید تمامی ر های موجود در کتاب را پیدا کند. هر وقت کودکتان کلمه‌ای که این حرف در آن قرار گرفته را پیدا کرد، واژه را برایش بخوانید و تشویقش کنید.

 • با او بخوانید، نه برای او

خواندن کتاب با کودک
Book reading with baby

تنها با مطالعه کتاب برای کودکتان نیست که او را کتاب خوان می‌کنید. برای رسیدن به چنین هدفی، هنگامی که قصد مطالعه کتاب یا مجله را دارید، کتاب‌ هایش را در مقابلش قرار دهید تا به تقلید از شما به سراغشان برود. شخصیت بچه ها با الگوبرداری از رفتارهای شما شکل می گیرد.

 • برگزاری جشن برای کودکان کتاب خوان

برگزاری جشن کتاب همانند جشن تولد می‌تواند یکی از شیوه‌ های جذاب برای تشویق کودکان به مطالعه باشد. ایجاد محیطی شاد با محوریت کتاب که دوستان و همسالان کودکتان در آن حضور دارند، می تواند در مطالعه بیشتر او کمک کند. این جشن می‌تواند در زمانی برگزار شود که کودک در امر مطالعه یک کتاب داستانش را به خاطر سپرده و با آن ارتباط خوبی برقرار کرده است. این کار کمک می‌کند تا کودک به عنوان یک موضوع جذاب و در عین حال مفرح به کتابخوانی نگاه کند.

این مطلب را هم بخوانید
چند کلامی درباره سهراب سپهری

سخن پایانی

امروزه وسایل هوشمند کودکان را سرگرم کرده و آن ها را از علاقه مند شدن به خواندن کتاب باز می دارد. جهت اینکه بتوانید کودک خود را به کتاب علاقه مند کنید موارد متعددی هست که باید انجام دهید. یکی از این موارد حق انتخاب دادن به کودک می باشد. شما با تهیه کتابی که مورد علاقه فرزندتان باشد می توانید او را به مرور به سمت کتاب جذب کنید. جریان کتاب توصیه می کند در هنگام خرید کتاب برای کودک حتما از فروشنده مشاوره بگیرید و به تصاویر و موضوع آن دقت کنید تا بتوانید کتابی را انتخاب کنید که مورد علاقه کودکتان واقع شود.