چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

تحقیقات روانشناسان نشان می‌دهد کسانی که عاشق مطالعه هستند، بیشتر ورزش می‌کنند و بااشتیاق‌تر از کسانی‌اند که به روش‌های دیگری اوقات فراغت خود را می‌گذرانند. مطالعه کتاب تاثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی می‌گذارد و فواید فوق‌العاده‌ای به‌دنبال دارد. در این مقاله سعی کرده ایم راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که اعمال آن ها در علاقه مند شدنتان به مطالعه کتاب کمک میکند. با ما همراه باشید.

۱_فواید مطالعه کتاب

۲_چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

۳_سخن پایانی

فواید مطالعه کتاب

مطالعه کتاب
Man reading book

امروزه مطالعه‌ی ما به خواندن آخرین پست‌ های فیس‌ بوک و توئیتر محدود شده است. بسیاری از ما، آخرین باری که کتاب خوانده‌ایم را به‌یاد نمی‌آوریم. اما باید بدانید که مطالعۀ روزانه فواید بسیار زیادی به‌همراه دارد که ما با ترک مطالعه، از مزایای  آن بی‌بهره می‌مانیم. تعدادی از فواید مطالعه کتاب شامل موارد زیر می‌باشند:

افزایش دانش و آگاهی

هر کتابی که مطالعه می‌کنید شما را با مطالب بیشتری آشنا می‌کند. هرچه دانشتان بیشتر باشد، به چالش‌هایی که روبه‌رو خواهید شد، بهتر واکنش نشان خواهید داد. همچنین، اگر در بدترین موقعیت‌ها قرار بگیرید و همه‌چیز را از دست بدهید، دانش شما همراهتان خواهد بود و آن را از دست نخواهید داد.

کاهش استرس

فرقی ندارد که استرس شما ناشی از فشار کار باشد یا از رابطه عاطفی با همسرتان یا هزاران مسئلۀ دیگر که شاید در زندگی با آن درگیر باشید. خواندن کتاب شما را به دنیایی خواهد برد که تمرکز شما از مشکلاتتان دور خواهد شد و احساس آرامش خواهید کرد. براساس پژوهشی که دانشگاه Sussex انجام داده، تنها شش دقیقه مطالعه کتاب تا ۶۸درصد، استرس را کاهش می‌دهد.

افزایش همدلی

گسترس دایره ی لغات
book

طبق تحقیقات منتشرشده در مجله‌ی PLOS ONE، غرق‌شدن در داستان‌ها و افسانه‌ها، می‌تواند همدلی و هم‌احساسی را در فرد تقویت کند. این تحقیقات نشان داد کسانی که تحت تأثیر یک کتاب قرار گرفته بودند، همدلی بیشتری نسبت به دیگران احساس می‌کردند.

محققان این پروژه در گزارش‌های خود اعلام کردند:

کتاب‌های زیادی هستند که ما را به دنیای بزرگ‌تری می‌برند به‌طوری که از محیط شخصی خود دور شده و وارد واقعیات زندگی سایرین می‌شویم. برخی کتاب‌ها حتی قدرت تغییر طرز فکر و دیدگاهتان را نیز دارند. مطالعه کردن درباره دورانی متفاوت با اوضاع و زمانه شما باعث می‌شود که بهتر و راحت‌تر با افرادی ارتباط برقرار کنید که با شما متفاوت هستند.

گسترش دایره‌ی لغات

موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که شما هرچه بیشتر مطالعه کنید، کلمات بیشتری را خواهید آموخت. اگر می‌خواهید در رشتۀ تحصیلی خود فرد خبره‌ای شوید و بتوانید بسیار عالی صحبت کنید، با دانلود رایگان مقاله علمی یا دانلود کتاب مرتبط با رشته تحصیلی خود دانش روز را به‌دست آورید و دامنۀ لغات و اصطلاحات کاربردی‌تان را افزایش دهید. خواندن کتاب برای یادگیری بهتر زبان‌های جدید هم بسیار حیاتی و مهم است.

بهبود مهارت های نوشتاری با مطالعه کتاب

افرادی که از تأثیر مطالعه بر مغز مطلع هستند و متون دقیق و موثق را مطالعه می‌کنند، با سبک‌های نوشتاری مختلف آشنا می‌شوند و به سبک نوشتاری خوبی برای خود دست خواهند یافت؛ چراکه به‌صورت نیمه‌ناخودآگاه تحت تأثیر کتاب‌های خوانده شده قرار می‌گیرند. هر چقدر بیشتر کتاب‌های باکیفیت‌تر بخوانید، توانایی نوشتاری‌تان بهتر می‌شود. همان‌طور که موسیقی‌دان‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و از هم تأثیر می‌پذیرند، نویسندگان هم با خواندن آثار دیگران، یاد می‌گیرند که چطور افکار خود را در قالب نثر به رشتۀ تحریر درآورند.

تقویت مهارت تفکر تحلیلی

هر چه بیشتر مطالعه کنید، از قوۀ تخیل بهتری برخوردار خواهید بود. هر زمان که یک کتاب تخیلی بخوانید، دنیای دیگری به شما می‌دهد. در دنیای جدید، تخیل شما به بهترین نحو کار می‌کند، زیرا شما سعی می‌کنید همه‌چیز را در ذهن خود ببینید.

تاثیر مطالعه کتاب بر مغز و تقویت حافظه

داشتن خواب راحت با مطالعه کتاب
man-reading-book-in-bed

مطالعات نشان داده‌اند که مطالعۀ کتاب آثار مثبت قوی بر مغز دارد. با تحرک ذهنی، شما می‌توانید از بیماری زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری کنید. زمانی که کتابی را مطالعه می‌کنید، باید مجموعه‌ای از کاراکترها، پیش‌زمینه‌ی آن‌ها، آمال و آرزوها، سرگذشت و اختلافات جزئی آن‌ها را به خاطر بسپارید. همچنین تمام فاکتورهای فرعی را که بر روند داستان و کتاب تأثیرگذار هستند، باید در ذهن داشته باشید. درنتیجه خواندن کتاب عملاً توانایی حفظ کردن و به خاطر سپردن مغز را تقویت می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه کودکان را به خواندن کتاب علاقه مند کنیم؟

داشتن خواب راحت‌ با مطالعه کتاب

مطالعه کتاب علاوه بر اینکه به خوابیدن کمک می‌کند، کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که مطالعه آرامش‌بخش است و از میزان استرس و تنش می‌کاهد، شما را به خواب عمیق و آرامی فرو خواهد برد.

ساختن اعتماد به نفس

با مطالعه کتاب های بسیار، شما بهتر ارتباط برقرار می‌کنید و زمینه‌های مختلف زندگی را می‌آموزید ؛ همه اینها به ایجاد یک اعتماد به نفس بالا کمک میکند.

خلاقیت را بهبود می‌بخشد

هر میزان بیشتر به مطالعه کتاب بپردازید، بیشتر چیزهای جدید یاد خواهید گرفت.
افکار جدید همیشه ذهن ما را به کشف زندگی در راه های جدید و بهتر هدایت می‌کند.
ما شروع به دیدن جهان به شیوه‌ای متفاوت می کنیم و به این ترتیب راه حل خلاق جدیدی پیدا می‌کنیم.

چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

لذت بردن از مطالعه کتاب
happy-manager-reading-book

قرار گرفتن در شرایط مناسب جهت علاقه مندی به مطالعه کتاب

باید زمینه و موقعیت‌هایی فراهم شود که به مطالعه علاقه مند شویم. این کار با توجه به شرایط روحی و سلیقه افراد متفاوت است. برخی افراد علاقه به مطالعه در محیطی آرام دارند و برخی در سروصدا، عده‌ای در حالت نشسته و به صورت رسمی و عده‌ای درازکش.

ولی مطالعه را به مکان خاصی نباید محدود کرد؛ چون در این حالت علاقه به مطالعه در مکان‌های دیگر از بین می‌رود.
باید دقت داشت میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و … در شرایط مناسب‌تری باشند تا موجب خستگی یا خواب‌آلودگی نشوند.
گاه مطالعه کردن در مکان‌های تاریخی یا هیجان‌اگنیز این علاقه را در فرد افزایش می‌دهد و سبب خاطره‌سازی نیز می‌شود.

تعیین وقت برای مطالعه کتاب

باید ساعات مشخصی از شبانه‌روز را تعیین کنید تا در این ساعات حداقل ۵ الی ۱۰ دقیقه به مطالعه کتاب بپردازید. مدت مطالعه را کوتاه در نظر بگیرید تا هیچ محرکی نتواند انگیزۀ شما را از بین ببرد.
در این مدت‌ زمان کوتاه فقط روی مطالعه تمرکز کنید و به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید.
مجموع این ده دقیقه‌های کوچک در روز، بسته به مدیریت زمان شما، به ۴۰ دقیقه یا بیشتر خواهد رسید.

این شروع بسیار خوبی خواهد بود و اگر تلاش کنید، این تمرین رفته‌‌رفته به یکی از عادت‌های روزانه‌ شما تبدیل خواهد شد.

همراه داشتن کتاب

به همان میزان که نگران جانگذاشتن وسایلتان هستید، به جانگذاشتن کتاب هم اهمیت بدهید.
اگر در طول روز ممکن است مدت‌زمان کوتاهی را منتظر بمانید، مثلا در مطب دکتر، ایستگاه تاکسی یا مترو، کتاب را بیرون بیاورید و شروع به مطالعه کنید که بهترین کار برای گذراندن زمان است.

تهیه فرست

فهرست بندی کتاب ها
Cataloging of books

فهرستی از کتاب‌های خوب تهیه کنید. هر زمان که از طریق رسانه‌ها یا از زبان کسانی که می‌دانید اهل مطالعه‌اند، کتاب خوبی معرفی شد، نامش را به فهرست خود اضافه کنید. به‌مرور با شگرد «تعیین وقت» که پیش‌ازاین گفتیم، هر روز برای مطالعه این کتاب‌ها وقت بگذارید و پس از اتمام هر کدام، روی نامش در فهرست خط بکشید.

استفاده کمتر از تلویزیون و اینترنت

اگر واقعا قصد دارید به مطالعه کتاب عادت کنید، سعی کنید وابستگی‌تان را به تلویزیون و اینترنت کمتر کنید. ترک این عادت دشوار است، اما هر دقیقه‌ای که از اینترنت و تلویزیون کمتر استفاده کنید، به زمان مطالعه‌تان افزوده‌اید. رفته‌‌رفته این دقیقه‌ها به ساعت‌های شیرینی تبدیل می‌شوند که با مطالعه سپری‌‌شان می‌کنید.

این مطلب را هم بخوانید
راهنمای خرید کتاب

خاطره‌‌نویسی کنید

خاطره‌‌نویسی همانند فهرست کتاب‌ ها باید شامل عنوان کتاب خوانده‌‌‌شده و نام نویسنده و در صورت امکان، تاریخ شروع و اتمام مطالعه کتاب باشد.
حتی بهتر است نظرات و افکارتان را درباره کتاب‌ های خوانده‌‌‌شده بنویسید. پس از چند ماه، مطالعه‌ خاطرات کتاب‌ هایی که خوانده‌‌اید، بسیار لذت‌‌بخش می‌باشد.

به‌‌سراغ کتاب‌ های دست‌ دوم بروید

به کتاب‌ فروشی‌ هایی بروید که کتاب‌ های دست‌ دوم می‌فروشند یا با دریافت کتاب‌‌های کهنه‌ شما، کتاب‌‌هایشان را با تخفیف در اختیارتان می‌گذارند. با خرید کتاب، با مبلغ کمتری صاحب کتاب‌های بیشتری می‌شوید. به‌علاوه، مطالعه کتابی که میزبان نگاه فرد دیگری در زمان و مکان نامعلومی بوده است و مواردی ازاین‌ قبیل ممکن است برای شما جذاب و لذت‌بخش باشد.

یک روز هفته را «روزِ کتابخانه» یا «روز کتاب‌خوانی» نام‌گذاری کنید

مطالعه در کتابخانه
reading in the library

هر هفته در یک روز خاص، صبح‌‌ یا بعدازظهر، و درصورت امکان همراه اعضای دیگر خانواده به کتابخانه بروید یا همگی در خانه و به‌دور از تلویزیون و اینترنت به مطالعه کتاب بپردازید.

به مطالعه کتاب های جذاب و سرگرم‌کننده بپردازید

کتاب‌ هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که شما را جذب خود کنند و انگیزه‌ی خواندنتان را بالا ببرند. حتی اگر کتاب‌هایی که انتخاب می‌کنید در زمره‌ی شاهکارهای ادبی نباشند، همین که خودتان به آنها علاقه داشته باشید و باانگیزه‌ سراغشان بروید، کافی است. هدف شما باید ایجاد انگیزه برای خواندن باشد. پس از ایجاد این انگیزه و عادت‌کردن به مطالعه، می‌توانید به‌سراغ شاهکارهای ادبی بروید، اما پیش‌ازآن مرحله، عناوینی را برای مطالعه انتخاب کنید که سرگرم‌کننده باشند.

در وبلاگ خود درباره‌ کتاب‌ ها بنویسید

این کار، یکی از بهترین‌ راه‌های عادت‌کردن به مطالعه می باشد. برای خود وبلاگ بسازید و از خانواده و دوستانتان بخواهید از وبلاگ شما بازدید کنند، به شما کتاب پیشنهاد کنند و درباره‌ی نوشته‌هایتان اظهارنظر کنند. با نوشتن درباره‌ی کتاب‌ هایی که مطالعه کرده اید، انگیزه‌ تان برای مطالعه بیشتر می‌ شود، به‌ ویژه اگر دیگران را هم با نوشته‌ هایتان به خواندن کتاب ترغیب کنید.

از تابستان خود نهایت استفاده را بکنید

در این فصل دانشجویان و دانش آموزان تعطیل هستند و به راحتی می توانند تمرکز خود را روی مطالعه کردن بگذارند. چون شما در حال استراحت هستید، بهترین فرصت برای مطالعه بدون دغدغه و استرس و همراه با لذت می باشد.

یک کتاب و فیلمش را با هم مقایسه کنید

جهت انجام این کار و مقایسه فیلم و کتاب، اول کتاب را مطالعه کنید. چرا که فیلم نمی تواند تمام جزئیات و ریزه کاری ها را نشان دهد و به علت کمبود وقت عملا از جزئی نگری پرهیز می کند و داستان اصلی را حفظ می کند. می توانید ببینید که فروش کتاب ها از فیلم ها با همان داستان بیش تر است. مانند کتاب کد داوینچی که در فیلم شاید فقط به نصف داستان پرداخته بود. علاوه بر آن کتاب تخیل را شکوفا می کند.

سخن پایانی

همان طور که توضیح داده شد مطالعه کتاب از فواید زیادی برخوردار می باشد که از جمله آن ها کسب دانش و آگاهی، کاهش استرس، داشتن خواب راحت و.. می‌باشد. جهت اینکه بتوانید به مطالعه کتاب علاقه مند شوید راهکارهایی ارائه شد که از مهم ترین این راهکارها ایجاد مکان و شرایط مناسب برای مطالعه می‌باشد؛ چراکه در محیطی آرام به راحتی می‌توانید تمرکز خود را بر روی موضوع کتاب بگذارید و با تصور و خیال‌پردازی آن در ذهن‌تان نهایت لذت را از مطالعه کتاب ببرید. جریان کتاب برای بهره گیری از لذت بیشتر در هنگام مطالعه توصیه می‌کند در هنگام خرید به راهکارهایی که جهت خرید کتاب ارائه شد، توجه نمایید تا بتوانید کتابی را خریداری نمایید که باعث ایجاد انگیزه مطالعه در شما می‌شود.

2 دیدگاه در چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

  • مرتضی نامور says:

   سلام آقا میثم و راحله خانم عزیز
   به شما خدا قوت می‌گیم و ورودتون رو به عرصۀ کتاب صمیمانه خوشامد عرض می‌کنیم.
   امیدواریم موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =