چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

براساس تحقیقاتی که توسط روانشناسان صورت گرفته کسانی که عاشق مطالعه هستند بیشتر ورزش می کنند و با اشتیاق تر از کسانی می باشند که به روش های دیگری اوقات فراغت خود را می گذرانند. مطالعه کتاب تاثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی می‌گذارد و فواید فوق‌العاده‌ای بدنبال دارد. در این مقاله سعی کرده ایم راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که اعمال آن ها در علاقه مند شدنتان به مطالعه کتاب کمک میکند. با ما همراه باشید.

۱_فواید مطالعه کتاب

۲_چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

۳_سخن پایانی

فواید مطالعه کتاب

مطالعه کتاب
Man reading book

امروزه مطالعه‌ی ما به خواندن آخرین پست‌ های فیس‌ بوک و توئیتر محدود شده است. بسیاری از ما، آخرین باری که کتاب خوانده ایم را به‌یاد نمی‌آوریم. اما باید بدانید که مطالعه‌ی روزانه فواید بسیار زیادی به همراه دارد که ما با ترک مطالعه، از مزایای  آن بی‌بهره می‌مانیم. تعدادی از فواید مطالعه کتاب شامل موارد زیر می باشند:

افزایش دانش و آگاهی

هر کتابی که مطالعه می کنید شما را با مطالب بیشتری آشنا می کند. هرچه دانشتان بیشتر باشد، به چالش هایی که روبرو خواهید شد بهتر واکنش نشان خواهید داد. همچنین، اگر در بدترین شرایط قرار بگیرید که همه چیز را از دست بدهید دانش شما همراه تان خواهد بود و آن را از دست نخواهید داد.

کاهش استرس

فرقی ندارد که استرس شما ناشی از فشار کار باشد و یا از رابطه عاطفی با همسرتان و یا هزاران مسائل دیگر که در زندگی روزانه با آن درگیر هستید. خواندن کتاب شما را به دنیایی خواهد برد که تمرکز شما از مشکلاتتان دور خواهد شد و احساس آرامش خواهید کرد. براساس پژوهشی که دانشگاه Sussex انجام داده، تنها شش دقیقه مطالعه کتاب تا ۶۸ درصد میزان استرس را کاهش می‌دهد.

افزایش همدلی

گسترس دایره ی لغات
book

طبق تحقیقات منتشرشده در مجله‌ی PLOS ONE، غرق شدن در داستان‌ها و افسانه‌ها، می‌تواند همدلی و هم‌احساسی را در فرد تقویت کند. این تحقیقات در قالب دو آزمایش انجام گرفت و نتایج آن نشان داد کسانی که تحت تأثیر یک کتاب قرار گرفته بودند، همدلی بیشتری نسبت به دیگران احساس می‌کردند.

محققان این پروژه در گزارش‌های خود اعلام کردند:

«نتایج به‌دست آمده از دو مطالعه‌ی تجربی نشان داد که پس از یک هفته خواندن داستان‌های تخیلی نویسندگانی مانند آرتور کانن دویل (Arthur Conan Doyle) یا ژوزه ساراماگو (José Saramago)، مهارت‌های هم‌احساسی در افراد به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است.

کتاب‌های زیادی هستند که ما را به دنیای بزرگتری می‌برند بطوریکه از محیط شخصی خود دور شده و وارد واقعیات زندگی سایرین می‌شویم. برخی کتاب‌ها حتی قدرت تغییر طرز فکر و دیدگاه‌تان را نیز دارند. مطالعه کردن درباره دورانی متفاوت با شرایط و زمانه شما باعث می‌شود که بهتر و راحت‌تر با افرادی ارتباط برقرار کنید که با شما متفاوت هستند.

گسترش دایره‌ی لغات

موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که شما هرچه بیشتر مطالعه کنید، کلمات بیشتری را خواهید آموخت. اگر می‌خواهید در رشته تحصیلی خود فرد خبره ای شوید و بتوانید بسیار عالی صحبت کنید با دانلود رایگان مقاله علمی و یا دانلود کتاب مرتبط با رشته تحصیلی خود دانش روز را بدست آورید و دامنه لغات و اصطلاحات کاربردی تان را افزایش دهید. خواندن کتاب برای یادگیری بهتر زبان‌های جدید هم بسیار حیاتی و مهم می باشد. زبان‌آموزی که با کلمات بیشتری در محتواهای مختلف درگیر باشد، دامنه‌ی لغات وسیع‌تری دارد و در خواندن و نوشتن فصیح‌تر است.

بهبود مهارت های نوشتاری با مطالعه کتاب

وقتی دامنه ی واژگانی‌تان بهتر شود طبعا روی نوشتارتان نیز تاثیر می‌گذارد. افرادی که از تاثیر مطالعه بر مغز مطلع هستند و متون دقیق و موثق را مطالعه می‌کنند، با سبک‌های نوشتاری مختلف آشنا می‌شوند و به سبک نوشتاری خوبی برای خود دست خواهند یافت؛ چرا که بصورت نیمه ناخودآگاه تحت تاثیر کتاب‌های خوانده شده قرار می‌گیرند. هر میزان بیشتر کتاب‌های با کیفیت‌تر بخوانید توانایی نوشتاری‌تان بهتر می‌شود. همان‌طور که موسیقی‌دان‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و از هم تأثیر می‌پذیرند، نویسندگان هم با خواندن آثار دیگران، یاد می‌گیرند که چطور افکار خود را در قالب نثر به رشته‌ی تحریر درآورند.

تقویت مهارت تفکر تحلیلی

هر میزان بیشتر مطالعه کنید، از قوه تخیل بهتری برخوردار خواهید بود. هر زمان که یک کتاب تخیلی بخوانید، دنیای دیگری به شما می دهد. در دنیای جدید، تخیل شما به بهترین نحو کار می کند، زیرا شما سعی می کنید همه چیز را در ذهن خود ببینید.

این مطلب را هم بخوانید
چند کلامی درباره سهراب سپهری

تاثیر مطالعه کتاب بر مغز و تقویت حافظه

داشتن خواب راحت با مطالعه کتاب
man-reading-book-in-bed

مطالعات نشان داده اند که مطالعه کتاب اثرات مثبت قوی بر مغز دارد. با تحرک ذهنی، شما می توانید از بیماری زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری کنید. زمانی که کتابی را مطالعه می کنید، باید مجموعه‌ای از کاراکترها، پیش‌زمینه‌ی آنها، آمال و آرزوها، سرگذشت و اختلافات جزئی آنها را به خاطر بسپارید. همچنین تمام فاکتورهای فرعی را که بر روند داستان و کتاب تأثیرگذار هستند، باید در ذهن داشته باشید درنتیجه خواندن کتاب عملا توانایی حفظ کردن و به خاطر سپردن مغز را تقویت می‌کند.

داشتن خواب راحت‌ با مطالعه کتاب

مطالعه کتاب علاوه بر اینکه به خوابیدن کمک می‌کند، کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که مطالعه آرامش‌بخش است و از میزان استرس و تنش می‌کاهد، شما را به خواب عمیق و آرامی فرو خواهد برد.

سرگرمی رایگان

کتابخانه‌ هایی در سراسر دنیا هستند که به صورت رایگان یا در ازای بهایی ناچیز، کتاب‌های دست دوم را می‌فروشند؛ به علاوه منابع آنلاینی که به راحتی و بدون پرداخت هزینه می توانید کتاب‌های الکترونیک را رایگان دانلود کنید.

ساختن اعتماد به نفس

با مطالعه کتاب های بسیار، شما بهتر ارتباط برقرار می کنید و زمینه های مختلف زندگی را می آموزید ؛ همه اینها به ایجاد یک اعتماد به نفس بالا کمک میکند.

خلاقیت را بهبود می بخشد

بزرگترین تفاوت بین مطالعه و تماشای تلویزیون این است که خواندن به شما امکان می دهد خلاقیت خود را آزاد کنید. هر میزان بیشتر به مطالعه کتاب بپردازید، بیشتر چیزهای جدید یاد خواهید گرفت. افکار جدید همیشه ذهن ما را به کشف زندگی در راه های جدید و بهتر هدایت میکند. ما شروع به دیدن جهان به شیوه ای متفاوت می کنیم و به این ترتیب راه حل خلاق جدیدی پیدا می کنیم.

چگونه به مطالعه کتاب علاقه مند شویم؟

لذت بردن از مطالعه کتاب
happy-manager-reading-book

قرار گرفتن در شرایط مناسب جهت علاقه مندی به مطالعه کتاب

باید زمینه و شرایطی فراهم شود که به مطالعه علاقه مند شد. این کار با توجه به شرایط روحی و سلیقه افراد متفاوت است. برخی افراد علاقه به مطالعه در محیطی آرام دارند، و برخی در سر و صدا، عده ای در حالت نشسته و به صورت رسمی و عده ای دراز کش. ولی مطالعه را به مکان خاصی نباید محدود کرد. چون در این حالت علاقه به مطالعه در مکان های دیگر از بین می رود. باید دقت داشت میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و … در شرایط مناسب تری باشند تا موجب خستگی یا خواب آلودگی نشوند.گاها مطالعه کردن در مکان های تاریخی یا هیجان اگنیز این علاقه را در فرد افزایش می دهد و سبب خاطره سازی نیز می شود.

تعیین وقت برای مطالعه کتاب

باید ساعات مشخصی از شبانه‌روز را تعیین کنید تا در این ساعات حداقل ۵ الی ۱۰ دقیقه به مطالعه کتاب بپردازید. مدت مطالعه را کوتاه در نظر بگیرید تا هیچ محرکی نتواند انگیزه ای شما را از بین ببرد. در این مدت‌ زمان کوتاه فقط روی مطالعه تمرکز کنید و به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید. مجموع این ده دقیقه‌های کوچک در روز، بسته به مدیریت زمان شما، به ۴۰ دقیقه یا بیشتر خواهد رسید. این شروع بسیار خوبی خواهد بود و اگر تلاش کنید، این تمرین رفته‌ رفته به یکی از عادت‌های روزانه‌ ی شما تبدیل خواهد شد.

همراه داشتن کتاب

به همان میزان که نگران جانگذاشتن وسایلتان هستید، به جانگذاشتن کتاب هم اهمیت بدهید. اگر در طول روز ممکن است مدت‌زمان کوتاهی را منتظر بمانید، مثلا در مطب دکتر، ایستگاه تاکسی یا مترو، کتاب را بیرون بیاورید و شروع به مطالعه کنید که بهترین کار برای گذراندن زمان می باشد.

تهیه فرست

فهرست بندی کتاب ها
Cataloging of books

فهرستی از کتاب‌های خوب تهیه کنید. هرزمان که از طریق رسانه‌ها یا از زبان کسانی که می‌دانید اهل مطالعه‌اند، کتاب خوبی معرفی شد، نامش را به فهرست خود اضافه کنید. به‌مرور با شگرد «تعیین وقت» که پیش‌ازاین گفتیم، هر روز برای مطالعه‌ی این کتاب‌ها وقت بگذارید و پس از اتمام هرکدام، روی نامش در فهرست خط بکشید.

استفاده کمتر از تلویزیون و اینترنت

اگر واقعا قصد دارید به مطالعه کتاب عادت کنید، سعی کنید وابستگی‌ تان را به تلویزیون و اینترنت کمتر کنید. ترک این عادت دشوار است، اما هر دقیقه‌ای که از اینترنت و تلویزیون کمتر استفاده کنید، به زمان مطالعه‌تان افزوده‌اید. رفته‌ رفته این دقیقه‌ها به ساعت‌های شیرینی تبدیل می‌شوند که با مطالعه سپری‌ شان می‌کنید.

این مطلب را هم بخوانید
گذری بر زندگی و آثار هوشنگ ابتهاج

خاطره‌ نویسی کنید

خاطره‌ نویسی همانند فهرست کتاب‌ ها باید شامل عنوان کتاب خوانده‌‌ شده و نام نویسنده و در صورت امکان، تاریخ شروع و اتمام مطالعه‌ی کتاب باشد. حتی بهتر است نظرات و افکارتان را درباره‌ی کتاب‌ های خوانده‌‌ شده بنویسید. پس از چند ماه، مطالعه‌ ی خاطرات کتاب‌ هایی که خوانده‌ اید، بسیار لذت‌ بخش می باشد.

به‌ سراغ کتاب‌ های دست‌ دوم بروید

به کتاب‌ فروشی‌ هایی بروید که کتاب‌ های دست‌ دوم می‌فروشند یا با دریافت کتاب‌ های کهنه‌ ی شما، کتاب‌ هایشان را با تخفیف در اختیارتان می‌گذارند. با خرید کتاب، با مبلغ کمتری صاحب کتاب‌های بیشتری می‌شوید. به‌علاوه، مطالعه کتابی که میزبان نگاه فرد دیگری در زمان و مکان نامعلومی بوده است و مواردی ازاین‌ قبیل ممکن است برای شما جذاب و لذت‌بخش باشد.

یک روز هفته را «روزِ کتابخانه» یا «روز کتاب‌خوانی» نام‌گذاری کنید

مطالعه در کتابخانه
reading in the library

هر هفته در یک روز خاص، صبح‌‌ یا بعدازظهر، و درصورت امکان همراه اعضای دیگر خانواده به کتابخانه بروید یا همگی در خانه و به‌دور از تلویزیون و اینترنت به مطالعه کتاب بپردازید.

به مطالعه کتاب های جذاب و سرگرم کننده بپردازید

کتاب‌ هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که شما را جذب خود کنند و انگیزه‌ی خواندنتان را بالا ببرند. حتی اگر کتاب‌هایی که انتخاب می‌کنید در زمره‌ی شاهکارهای ادبی نباشند، همین که خودتان به آنها علاقه داشته باشید و باانگیزه‌ سراغشان بروید، کافی است. هدف شما باید ایجاد انگیزه برای خواندن باشد. پس از ایجاد این انگیزه و عادت‌کردن به مطالعه، می‌توانید به‌سراغ شاهکارهای ادبی بروید، اما پیش‌ازآن مرحله، عناوینی را برای مطالعه انتخاب کنید که سرگرم‌کننده باشند.

در وبلاگ خود درباره‌ ی کتاب‌ ها بنویسید

این کار، یکی از بهترین‌ راه‌های عادت‌کردن به مطالعه می باشد. برای خود وبلاگ بسازید و از خانواده و دوستانتان بخواهید از وبلاگ شما بازدید کنند، به شما کتاب پیشنهاد کنند و درباره‌ی نوشته‌هایتان اظهارنظر کنند. با نوشتن درباره‌ی کتاب‌ هایی که مطالعه کرده اید، انگیزه‌ تان برای مطالعه بیشتر می‌ شود، به‌ ویژه اگر دیگران را هم با نوشته‌ هایتان به خواندن کتاب ترغیب کنید.

از تابستان خود نهایت استفاده را بکنید

در این فصل دانشجویان و دانش آموزان تعطیل هستند و به راحتی می توانند تمرکز خود را روی مطالعه کردن بگذارند. چون شما در حال استراحت هستید، بهترین فرصت برای مطالعه بدون دغدغه و استرس و همراه با لذت می باشد.

یک کتاب و فیلمش را با هم مقایسه کنید

جهت انجام این کار و مقایسه فیلم و کتاب، اول کتاب را مطالعه کنید. چرا که فیلم نمی تواند تمام جزئیات و ریزه کاری ها را نشان دهد و به علت کمبود وقت عملا از جزئی نگری پرهیز می کند و داستان اصلی را حفظ می کند. می توانید ببینید که فروش کتاب ها از فیلم ها با همان داستان بیش تر است. مانند کتاب کد داوینچی که در فیلم شاید فقط به نصف داستان پرداخته بود. علاوه بر آن کتاب تخیل را شکوفا می کند.

تشویق کودکان در علاقه مند شدن به مطالعه کتاب

تشویق کودکان به خواندن کتاب
Child’s interest in books

به لحاظ علمی، خواندن کتاب در کودکان سبب افزایش توانایی گفتاری و نوشتاری می شود. با خواندن مطالب جدید روزانه حس کنجکاوی در آن ها ایجاد شده و تحریک می شوند به دنبال مطالب جدید و جدید تر رفته و با این کار علاقه بیشتری به کتابخوانی پیدا می کنند.

سخن پایانی

همان طور که توضیح داده شد مطالعه کتاب از فواید زیادی برخوردار می باشد که از جمله آن ها کسب دانش و آگاهی، کاهش استرس، داشتن خواب راحت و.. می باشد. جهت اینکه بتوانید به مطالعه کتاب علاقه مند شوید راهکارهایی ارائه شد که از مهم ترین این راهکارها ایجاد مکان و شرایط مناسب برای مطالعه می باشد چرا که در محیطی آرام به راحتی می توانید تمرکز خود را بر روی موضوع کتاب بگذارید و با تصور و خیال پردازی آن در ذهنتان نهایت لذت را از مطالعه کتاب ببرید. جریان کتاب برای بهره گیری از لذت بیشتر در هنگام مطالعه توصیه می کند در هنگام خرید به راهکارهایی که جهت خرید کتاب ارائه شد توجه نمایید تا بتوانید کتابی را که باعث ایجاد انگیزه مطالعه در شما می شود را خریداری نمایید.

انتشار یافته: 2
 1. میثم
   
   
  ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۸:۱۹
  - 0 0 +

  یک سایت که کتاب های رایگان و آنلاین رو می تونین توش مطالعه کنین
  تمام دسته بندی کتاب ها رو هم شامل میشه

  1. مرتضی نامور
    
    
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۱:۲۵
   - 0 0 +

   سلام آقا میثم و راحله خانم عزیز
   به شما خدا قوت می‌گیم و ورودتون رو به عرصۀ کتاب صمیمانه خوشامد عرض می‌کنیم.
   امیدواریم موفق و پیروز باشید

Comments are closed.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.