فواید کتاب خواندن

درمورد فواید کتاب خواندن چه می دانید؟

کتاب خواندن همیشه یکی از مورد تاکید ترین فعالیت هایی بوده است که جامعه به ما آموزش داده است. معمولا از کودکی خانواده ها، یا توسط مدرسه و معلم ها به ما گفته اند کتاب خوانید. گاهی برای کتاب خواندن هایمان جایزه هم می گرفتیم. اکنون هم که بزرگ شده ایم، باز هم ما را به این کار سفارش می کنند. کتاب خواندن چه تاثیراتی بر روی زندگی ما می گذارد؟ ممکن است فکر کنید کتاب خواندن تنها به اطلاعات ما می افزاید، اما این انتهای ماجرا نیست! کتاب بر تمامی قسمت های زندگی مان اثر گذار است. با فروشگاه اینترنتی کتاب جریان کتاب همراه باشید تا بهترین فواید کتاب خواندن را بررسی کنیم.

اهمیت و فواید کتاب خواندن در چیست؟

فواید کتاب خواندن
reading book

کتاب خواندن شاید تنها کاری باشد که از کودکی تا زمانی که از این دنیا میرویم، ما را به آن تشویق کرده اند؛ این موضوع به دلیل فواید فوق العاده ای که بر روی ذهن و جسم و روان می گذارد.

کتاب خواندن سلامت ذهن شما را تضمین می کند

یکی از مهم ترین فواید مطالعه کتاب، تامین سلامتی شما است. تحقیق ها نشان داده است افرادی که در طول عمرشان کتاب خوانده اند، میزان ابتلا به آلزایمر در آنها بسیار کمتر از بقیه است. کتاب خواندن در واقع هوشیاری ذهن شما را افزایش می دهد.

کتاب خواندن شما را از نگرانی ها دور می کند

فرقی نمی کند که چه نوع کتابی را مطالعه می کنید. کتاب خواندن حتی در زمانی بسیار کوتاه شما را وارد دنیای دیگری می کند. دنیایی که از نگرانی ها و دغدغه ی زندگی واقعی تان به دور است. پژوهش ها نشان داده است، ۶ دقیقه کتاب خواندن حتی تا ۶۸ درصد استرس را کاهش می دهد. کاهش استرس به خودی خود برای سلامتی ما بسیار مفید است.

بیشتر دنیا را درک خواهید کرد

یکی از واضح ترین تاثیراتی که کتاب خواندن بر روی هر آدمی می گذارد، افزایش اطلاعات عمومی است. معمولا آدم هایی که کتاب می خوانند بسیار دوست داشتنی تر از بقیه هستند. وقتی راجب هر چیزی حتی اطلاعات کمی داشته باشید، وجهه اجتماعی تان بسیار با گذشته تفاوت دارد. هر چه اطلاعات بیشتری داشته باشید، دنیا را از زوایای مختلف خواهید دید و دیگر نگرانی های سطحی ندارید.

با کتاب خواندن دایره لغاتتان زیاد می شود

کتاب
Color books

یکی از پررنگ ترین مزیت هایی که کتاب خواندن به شما هدیه می دهد، افزایش دایره لغات است. هر چه بیشتر کتاب خوانید، بهتر می توانید صحبت کنید و بین این دو یک رابطه مستقیم قوی وجود دارد. زمانی هم که بهتر صحبت کنید، قشنگ تر و واضح تر می توانید مقصود، خواسته و احساساتتان را بیان کنید.

در علم روان شناسی هم زیاد به اثبات رسیده است که خوب صحبت کردن تاثیر های زیادی بر روی بقیه می گذارد و سبب تحسین شما می شود. همچنین وسیع بودن دامنه لغاتتان سبب می شود سلامت روانی تان در دوران پیری و کهن سالی تضمین شده تر باشد.

با کتاب خواندن، بهتر می نویسید

در ادامه وسیع شدن دامنه لغاتتان، به همان نسبت هم توانایی تان در نوشتن افزایش پیدا می کند. افرادی که زیاد مطالعه می کنند و از تاثیرات مثبت آن آگاه هستند، معمولا با ساختار های نوشتاری متفاوتی آشنا هستند که در جایگاه های مختلف به آنها کمک می کند. مثلا ساده ترین آنها در محیط های کاری تان برای نامه نوشتن به مدیر یا کارفرما، بسیار قوی تر از گذشته می توانید عمل کنید و تاثیر آن را لمس کنید. شما به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر کتاب هایی که می خوانید و بیان آنها قرار می گیرید؛ بنابراین تلاش کنید تا کتاب های با کیفیتی را در برنامه روزانه تان قرار دهید.

خواندن کتاب بر خوابتان هم تاثیر می گذارد

اگر فردی هستید که زیاد کتاب می خوانید، حتما می دانید که کتاب خواندن بسیار آرامش بخش است و حتی زمانی که آن را در دست می گیرید، دلتان رخت خوابتان را می خواهد. این موضوع برای زمان هایی که خسته هستید یا از استرس زیادی رنج می برید، بسیار صادق است. کتاب خواندن نه تنها باعث خواب آلودگی می شود، بلکه کیفیت آن را هم افزایش می دهد. از آنجایی که از تنش ها به دور می شوید، خواب آرامی را بعد از کتاب خواندن تجربه خواهید کرد.

کتاب یک تفریح عالی و ارزان است

کتاب خواندن شما را وارد دنیایی دیگر می کند. حتما لازم نیست که آن را برای افزایش آگاهی و اطلاعات بخوانید. گاهی خواندن کتاب شما را به نقاط مختلف دنیا می برد، در خیالتان شما را به جاهایی که آرزویش را دارید می برد. ایم در حالی است که کتاب ارزان است. منبع های بسیاری وجود دارد که کتب را با قیمتی کم و یا رایگان در اختیار شما قرار می دهند. برای تفریح کتابی نیازی به صرف هزینه های بالا ندارید و بهترین فواید را می توانید از آن بگیرید.

نمی توان تاثیر زیاد کتاب خوانی بر روی مغز را انکار کرد

کتاب
Book

کتاب خواندن یک تمرین اساسی برای مغز است و هیچ فعالیت دیگری نمی تواند جای آن را بگیرد. پیشنهاد می کنیم کتاب خواندن را با برنامه ها و فیلم های تلویزیونی جایگرین و از تاثیرات آن شگفت زده شوید. هنگامی که در حال کتاب خواندن هستید، اگر بر روی آن چه که نوشته شده است، تمرکز نکنید مطلب را نمی فهمید. بنابراین یکی از مهم ترین فواید کتاب خواندن آن است که به شما یاد می دهد و شما را عادت می دهد تا بر روی هر کاری که انجام می دهید، تمرکز کافی داشته باشید.

کتاب خواندن را به بقیه هم آموزش می دهید

کودکان در سنین پایین هر کاری را که ببینند شما انجام می دهید، از آن الگو می گیرند. اگر فرزند دارید و یا خواهر و برادر کوچک تری دارید، اگر او شما را در حال کتاب خواندن ببیند به احتمال خیلی زیاد از شما تقلید خواهد کرد؛ پس شما بدین وسیله تاثیر بسیار زیادی بر روی آینده کودکی می گذارید. همچنین تحقیقات نشان داده است که در ابتدای دوران مدرسه کتاب خواندن برای کودکان، به احتمال زیاد آن ها را به فردی خوره کتاب در آینده تبدیل خواهد کرد.